Wednesday, December 31, 1980

1980 Locus Award Nominees

Location: Unknown.

Comments: 1980 was a great year for George R.R. Martin who garnered a a win for Sandkings in the Best Novelette category and a win for The Way of the Cross and Dragon in the Best Short Story category. Martin was also nominated for editing the New Voices II anthology. Because of the immense success of the Song of Ice and Fire series, some people forget just how accomplished a writer Martin had proved himself to be in the 1970s and 1980s, and the 1980 Locus Award results are a testament to this fact.

Best Science Fiction Novel
1.   Titan by John Varley

Other Nominees:
2.   Jem by Frederik Pohl
3.   The Fountains of Paradise by Arthur C. Clarke
4.   Stardance by Spider Robinson and Jeanne Robinson
5.   On Wings of Song by Thomas M. Disch
6.   The Faded Sun: Kutath by C.J. Cherryh
7.   The Road to Corlay by Richard Cowper
8.   Dragondrums by Anne McCaffrey
9.   Engine Summer by John Crowley
10. The Face by Jack Vance
11. Juniper Time by Kate Wilhelm
12. Transfigurations by Michael Bishop
13. Roadmarks by Roger Zelazny
14. Kinsman by Ben Bova
15. SS-GB by Len Deighton
16. Catacomb Years by Michael Bishop
17. The Web Between the Worlds by Charles Sheffield
18. Mayflies by Kevin O'Donnell, Jr.
19. The Unlimited Dream Company by J.G. Ballard
20. A Planet Called Treason by Orson Scott Card
21. A World Between by Norman Spinrad
22. The Two Faces of Tomorrow by James P. Hogan
23. The Day of the Klesh by M.A. Foster
24. The Ringworld Engineers by Larry Niven
25. Janissaries by Jerry Pournelle

Best Fantasy Novel
1.   Harpist in the Wind by Patricia A. McKillip

Other Nominees:
2.   The Dead Zone by Stephen King
3.   Tales of Nevèrÿon by Samuel R. Delany
4.   Castle Roogna by Piers Anthony
5.   The Merman's Children by Poul Anderson
6.   Fires of Azeroth by C.J. Cherryh
7.   Watchtower by Elizabeth A. Lynn
8.   The Last Enchantment by Mary Stewart
9.   Malafrena by Ursula K. Le Guin
10. Death's Master by Tanith Lee
11. The Palace by Chelsea Quinn Yarbro
12. The Dancers of Arun by Elizabeth A. Lynn
13. Kindred by Octavia E. Butler
14. Daughter of the Bright Moon by Lynn Abbey
15. The Door Into Fire by Diane Duane
16. Sorcerer's Son by Phyllis Eisenstein
17. The Drawing of the Dark by Tim Powers

Best Novella
1.   Enemy Mine by Barry B. Longyear

Other Nominees:
2.   Songhouse by Orson Scott Card
3.   Palely Loitering by Christopher Priest
4.   Mars Masked by Frederik Pohl
5.   The Battle of the Abaco Reefs by Hilbert Schenck
6.   The Tale of Gorgik by Samuel R. Delany
7.   The Moon Goddess and the Son by Donald M. Kingsbury
8.   Ker-Plop by Ted Reynolds
9.   Fireship by Joan D. Vinge
10. The Story Writer by Richard Wilson
11. Far Rainbow by Arkady Strugatsky and Boris Strugatsky
12. Silver Shoes for a Princess by James P. Hogan
13. Spirals by Larry Niven and Jerry Pournelle
14. The Dancer in the Darkness by Thomas F. Monteleone
15. The Napoli Express by Randall Garrett

Best Novelette
1.   Sandkings by George R.R. Martin

Other Nominees:
2.   Options by John Varley
3.   Fireflood by Vonda N. McIntyre
4.   Out There Where the Big Ships Go by Richard Cowper
5.   Galatea Galante by Alfred Bester
6.   Camps by Jack Dann
7.   The Pathways of Desire by Ursula K. Le Guin
8.   The Angel of Death by Michael Shea
9.   The Button Molder by Fritz Leiber
10. The Things That Are Gods by John Brunner
11. Phoenix by Mark J. McGarry
12. The Relic by Gary Jennings
13. The Ancient Mind at Work by Suzy McKee Charnas
14. Down and Out on Ellfive Prime by Dean Ing
15. Prose Bowl by Bill Pronzini and Barry N. Malzberg
16. The Locusts by Larry Niven and Steve Barnes
17. Indifference by Brian W. Aldiss
18. The Ways of Love by Poul Anderson
19. Some Events at the Templar Radiant by Fred Saberhagen

Best Short Story
1.   The Way of Cross and Dragon by George R.R. Martin

Other Nominees:
2.   giANTS by Edward Bryant
3.   Quietus by Orson Scott Card
4.   War Beneath the Tree by Gene Wolfe
5.   Redeemer by Gregory Benford
6.   Unaccompanied Sonata by Orson Scott Card
7.   Wave Rider by Hilbert Schenck
8.   (tie) Blood Sisters by Joe Haldeman
      (tie) In Trophonius's Cave by James P. Girard
10. Daisy, In the Sun by Connie Willis
11. The Crate by Stephen King
12. Rent Control by Walter Tevis
13. The Extraordinary Voyages of Amélie Bertrand by Joanna Russ
14. The Exit Door Leads In by Philip K. Dick
15. Vernalfest Morning by Michael Bishop
16. Red as Blood by Tanith Lee
17. The Rooms of Paradise by Ian Watson
18. Can These Bones Live? by Ted Reynolds
19. All the Birds Came Home to Roost by Harlan Ellison
20. 'You're Welcome,' Said the Robot, and Turned to Watch the Snowflakes by Alan Ryan
21. The View from Endless Scarp by Marta Randall

Best Single Author Collection
1.   Convergent Series by Larry Niven

Other Nominees:
2.   Eyes of Amber and Other Stories by Joan D. Vinge
3.   The Stars Are the Styx by Theodore Sturgeon
4.   Riverworld and Other Stories by Philip José Farmer
5.   Fireflood and Other Stories by Vonda N. McIntyre
6.   The Best of James Blish by James Blish, edited by Robert A.W. Lowndes
7.   An Infinite Summer by Christopher Priest
8.   Green Magic: The Fantasy Realms of Jack Vance by Jack Vance
9.   The Star-Spangled Future by Norman Spinrad
10. The Best of Hal Clement by Hal Clement, edited by Lester del Rey
11. Ship of Shadows by Fritz Leiber
12. The Best of Avram Davidson by Avram Davidson
13. The Change War by Fritz Leiber
14. Vectors by Charles Sheffield
15. The Very Slow Time Machine by Ian Watson
16. The Science Fiction Stories of Walter M. Miller, Jr. by Walter M. Miller, Jr.
17. Ladies from Hell by Keith Roberts

Best Anthology
1.   Universe 9 edited by Terry Carr

Other Nominees:
2.   The Best of New Dimensions edited by Robert Silverberg
3.   The Best Science Fiction of the Year #8 edited by Terry Carr
4.   Amazons! edited by Jessica Amanda Salmonson
5.   Chrysalis 3 edited by Roy Torgeson
6.   The Best Science Fiction Novellas of the Year #1 edited by Terry Carr
7.   New Voices II edited by George R.R. Martin
8.   The 1979 Annual World's Best SF edited by Donald A. Wollheim with Arthur W. Saha
9.   Whispers II edited by Stuart David Schiff
10. Shadows 2 edited by Charles L. Grant
11. Thieves' World edited by Robert Asprin
12. Nightmares edited by Charles L. Grant
13. Rooms of Paradise edited by Lee Harding
14. The 13 Crimes of Science Fiction edited by Isaac Asimov, Martin H. Greenberg, and Charles G. Waugh
15. The Year's Finest Fantasy, Volume 2 edited by Terry Carr
16. The Road to Science Fiction #3: From Heinlein to Here edited by James E. Gunn
17. The Edge of Space edited by Robert Silverberg
18. Best Science Fiction Stories of the Year: Eighth Annual Collection edited by Gardner Dozois

Best Nonfiction, Related, or Reference Book
1. The Science Fiction Encyclopedia edited by Peter Nicholls

Other Nominees:
2. In Memory Yet Green by Isaac Asimov
3. A Reader's Guide to Science Fiction by Baird Searles, Martin Last, Beth Meacham, and Michael Franklin
4. The Language of the Night by Ursula K. Le Guin, edited by Susan Wood
5. The World of Science Fiction: 1926-1976 by Lester del Rey
6. The 80s: A Look Back edited by Tony Hendra, Christopher Cerf, and Peter Elbling
7. The Inklings by Humphrey Carpenter
8. Science Fiction and Fantasy Literature edited by R. Reginald
9. Fantasy Literature by Marshall B. Tymn, Robert H. Boyer, and Kenneth J. Zahorski

Best Art or Illustrated Book

Other Nominees:
2.   H.R. Giger's Necronomicon by H.R. Giger
3.   Alien Landscapes by Robert Holdstock and Malcolm Edwards
4.   Wonderworks by Michael Whelan
5.   The Illustrated Harlan Ellison edited by Byron Preiss
6.   21st Century Foss by Chris Foss
7.   Giants edited by David Larkin
8.   The Flight of Dragons by Peter Dickinson, illustrated by Wayne Anderson
9.   The Art of the Brothers Hildebrandt edited by Ian Summers
10. Dragonworld by Byron Preiss and J. Michael Reaves, illustrated by Joseph Zucker
11. Morreion by Jack Vance, illustrated by Steve Fabian
12. More Fantasy by Fabian by Steve Fabian
13. The Stars My Destination by Alfred Bester, illustrated by Howard Chaykin
14. The Demon of Scattery by Poul Anderson and Mildred Downey Broxon, illustrated by Alicia Austin
15. Urshurak by Jerry Nichols, illustrated by The Brothers Hildebrandt
16. Planet Story by Harry Harrison, illustrated by Jim Burns
17. The Illustrated Martian Chronicles by Ray Bradbury, illustrated by Ian Miller

Best Magazine
1.   Fantasy & Science Fiction

Other Nominees:
2.   Locus
3.   Analog
4.   Asimov's
5.   Omni
6.   Science Fiction Review
7.   Destinies (Ace)
8.   Galileo
9.   Starship
10. Fantasy Newsletter
11. Asimov's SF Adventure
12. Thrust
13. Whispers
14. Starlog
15. Janus

Best Publisher
1.   Ballantine/Del Rey

Other Nominees:
2.   Ace
3.   Berkley/Putnam
4.   DAW
5.   Science Fiction Book Club
6.   Dell/Dial
7.   Doubleday
8.   St. Martin's
9.   Pocket
10. Bantam
11. Underwood-Miller
12. Atheneum
13. Gregg Press
14. Donald M. Grant
15. Harper & Row
16. Avon

Best Artist
1.   Michael Whelan

Other Nominees:
2.   Stephen Fabian
3.   Boris Vallejo
4.   Vincent Di Fate
5.   Frank Kelly Freas
6.   Don Maitz
7.   H.R. Giger
8.   Paul Lehr
9.   Darrell Sweet
10. Alicia Austin
11. Tim Kirk
12. Alexis Gilliland
13. Rowena Morrill
14. Chris Foss
15. George Barr
16. Wayne Douglas Barlowe
17. (tie) Rick Sternbach
      (tie) Carl Lundgren
19. The Brothers Hildebrandt
20. David Hardy
21. Jack Gaughan
22. Connor Freff Cochran
23. Dean Ellis
24. Ron Walotsky

Go to previous year's nominees: 1979
Go to subsequent year's nominees: 1981

Book Award Reviews     Home