Friday, July 16, 1993

1993 Locus Award Nominees

Location: Dragon*Con in Atlanta, Georgia.

Comments: In 1993 Dan Simmons won the Best Horror or Dark Fantasy Novel category for the second year in a row with Children of the Night following up his 1992 win for Summer of Night. This came on the heels of his 1990 and 1991 wins for Best Science Fiction Novel for Hyperion and The Fall of Hyperion. This is a rare feat as not only did Simmons win back to back Locus awards, he did it twice, in two different categories. No matter how one looks at this accomplishment, it is definitely impressive and places Simmons in a very select category of writers.

Best Science Fiction Novel
1.   Doomsday Book by Connie Willis

Other Nominees:
2.   Red Mars by Kim Stanley Robinson
3.   The Hollow Man by Dan Simmons
4.   A Fire Upon the Deep by Vernor Vinge
5.   Steel Beach by John Varley
6.   Anvil of Stars by Greg Bear
7.   Chanur's Legacy by C.J. Cherryh
8.   Mars by Ben Bova
9.   The Memory of Earth by Orson Scott Card
10. Snow Crash by Neal Stephenson
11. Worlds Enough and Time by Joe Haldeman
12. Crystal Line by Anne McCaffrey
13. Count Geiger's Blues by Michael Bishop
14. Hellburner by C.J. Cherryh
15. Sideshow by Sheri S. Tepper
16. Aristoi by Walter Jon Williams
17. Labyrinth of Night by Allen M. Steele
18. Mining the Oort by Frederik Pohl
19. Lord Kelvin's Machine by James P. Blaylock
20. Hearts, Hands and Voices (aka The Broken Land) by Ian McDonald
21. A Million Open Doors by John Barnes
22. Jaran by Kate Elliott
23. Glass Houses by Laura J. Mixon
24. China Mountain Zhang by Maureen F. McHugh
25. A Deeper Sea by Alexander Jablokov
26. Alien Earth by Megan Lindholm
27. Æstival Tide by Elizabeth Hand

Best Fantasy Novel
1.   Last Call by Tim Powers

Other Nominees:
2.   The Spirit Ring by Lois McMaster Bujold
3.   Briar Rose by Jane Yolen
4.   A Song for Arbonne by Guy Gavriel Kay
5.   Was by Geoff Ryman
6.   Winds of Change by Mercedes Lackey
7.   The Magicians of Night (aka Magicians of the Night) by Barbara Hambly
8.   The Shadow Rising by Robert Jordan
9.   Domes of Fire by David Eddings
10. Small Gods by Terry Pratchett
11. Last Refuge by Elizabeth Ann Scarborough
12. The Cutting Edge by Dave Duncan
13. A Sudden Wild Magic by Diana Wynne Jones
14. The Gypsy by Steven Brust and Megan Lindholm
15. Forest of the Night by S.P. Somtow
16. Flying in Place by Susan Palwick

Best Horror or Dark Fantasy Novel
1.   Children of the Night by Dan Simmons

Other Nominees:
2.   Lost Boys by Orson Scott Card
3.   The Thief of Always by Clive Barker
4.   The Tale of the Body Thief by Anne Rice
5.   Bad Brains by Kathe Koja
6.   Dark Dance by Tanith Lee
7.   Blood Lines by Tanya Huff
8.   Valentine by S.P. Somtow
9.   Wilding by Melanie Tem
10. Wolf Flow by K.W. Jeter
11. Lost Souls by Poppy Z. Brite
12. Young Blood by Brian Stableford
13. Ghostwright by Michael Cadnum
14. Dolores Claiborne by Stephen King

Best First Novel
1.   China Mountain Zhang by Maureen F. McHugh

Other Nominees:
2.   Jumper by Steven Gould
3.   Lost Souls by Poppy Z. Brite
4.   Flying in Place by Susan Palwick
5.   Fatherland by Robert Harris
6.   Fire in the Mist by Holly Lisle
7.   The Mountain Made of Light by Edward Meyers
8.   Sheltered Lives by Charles Oberndorf
9.   The Meri by Maya Kaathryn Bohnhoff

Best Novella
1.   Barnacle Bill the Spacer by Lucius Shepard

Other Nominees:
2.   Stopping at Slowyear by Frederik Pohl
3.   Naming the Flowers by Kate Wilhelm
4.   Cleon the Emperor by Isaac Asimov
5.   The Territory by Bradley Denton
6.   Thebes of the Hundred Gates by Robert Silverberg
7.   Uh-Oh City by Jonathan Carroll
8.   Deus X by Norman Spinrad
9.   Resurrection by Katharine Kerr
10. Grownups by Ian R. MacLeod
11. Protection by Maureen F. McHugh
12. Synthesis by Mary Rosenblum
13. Death of Reason by Tony Daniel
14. The Virgin and the Dinosaur by R. Garcia y Robertson

Best Novelette
1.   Danny Goes to Mars by Pamela Sargent

Other Nominees:
2.   True Faces by Pat Cadigan
3.   Looking for the Fountain by Robert Silverberg
4.   Beast of the Heartland by Lucius Shepard
5.   Into Darkness by Greg Egan
6.   Dust by Greg Egan
7.   Come Back to the Killing Ground, Alice, My Love by Roger Zelazny
8.   In the Stone House by Barry N. Malzberg
9.   Horse Meat by Brian W. Aldiss
10. Vanilla Dunk by Jonathan Lethem
11. Jumping the Road by Jack Dann
12. The Vulture Maiden by Marc Laidlaw
13. Breakfast Cereal Killers by R. Garcia y Robertson
14. The Satanic Illusion by L. Sprague de Camp
15. The Stone Garden by Mary Rosenblum
16. Chimaera by Barry B. Longyear
17. Suppose They Gave a Peace . . . by Susan Shwartz
18. Prison Dreams by Paul J. McAuley
20. Trail of Crumbs by Melanie Tem
21. The Best and the Rest of James Joyce by Ian McDonald
22. In the Month of Athyr by Elizabeth Hand
23. Innocents by Ian McDonald

Best Short Story
1.   Even the Queen by Connie Willis

Other Nominees:
2.   The Mountain to Mohammed by Nancy Kress
3.   Graves by Joe Haldeman
4.   The Last Robot by Adam-Troy Castro
5.   In Concert by Michael Swanwick
6.   (tie) A Little Night Music by Lucius Shepard
      (tie) The Winterberry by Nicholas A. DiChario
8.   The Lotus and the Spear by Mike Resnick
9.   The Message from Mars by J.G. Ballard
10. In Memoriam by Poul Anderson
11. The Hammer of God by Arthur C. Clarke
12. The Kennedy Enterprise by David Gerrold
13. The Arbitrary Placement of Walls by Martha Soukup
14. 50 Ways to Improve Your Orgasm by Pat Cadigan
15. Good Intentions by John Varley
16. The Company of Storms by Kathe Koja
17. All Vows by Esther M. Friesner
18. C-Change by Charles Sheffield
19. The Abduction of Bunny Steiner, or A Shameless Lie by Thomas M. Disch
20. The Effects of Alienation by Howard Waldrop
21. (tie) Alfred by Lisa Goldstein
      (tie) Steelcollar Worker by Vonda N. McIntyre
23. Two Guys from the Future by Terry Bisson
24. (tie) Planck Zero by Stephen Baxter
      (tie) Unstable Orbits in the Space of Lies by Greg Egan
26. The Rock that Changed Things by Ursula K. Le Guin
27. The Round-Eyed Barbarians by L. Sprague de Camp
28. The Sound of the River by M. Shayne Bell
29. Ship Full of Jews by Barry N. Malzberg

Best Collection
1.   The Collected Stories of Robert Silverberg, Volume 1: Secret Sharers by Robert Silverberg

Other Nominees:
2.   Speaking in Tongues by Ian McDonald
3.   Meeting in Infinity by John Kessel
4.   Globalhead by Bruce Sterling
5.   Geodesic Dreams by Gardner Dozois
6.   Home by the Sea by Pat Cadigan
7.   And the Angels Sing by Kate Wilhelm
8.   Slightly Off-Center by Neal Barrett, Jr.
9.   Iron Tears by R.A. Lafferty
10. Unwillingly to Earth by Pauline Ashwell
11. Blue Tyson by Terry Dowling
12. The Sons of Noah & Other Stories by Jack Cady
13. Mr. Fox and Other Feral Tales by Norman Partridge

Best Anthology
1.   The Year's Best Science Fiction: Ninth Annual Collection edited by Gardner Dozois

Other Nominees:
2.   The Year's Best Fantasy and Horror: Fifth Annual Collection edited by Ellen Datlow and Terri Windling
3.   Alternate Kennedys edited by Mike Resnick
4.   Universe 2 edited by Robert Silverberg and Karen Haber
5.   What Might Have Been? Vol. 4: Alternate Americas edited by Gregory Benford and Martin H. Greenberg
6.   Tales of Riverworld edited by Philip José Farmer and Martin H. Greenberg
7.   New Worlds 2 edited by David Garnett
8.   MetaHorror edited by Dennis Etchison
9.   Nebula Awards 26 edited by James Morrow
10. Foundations of Fear edited by David G. Hartwell
11. Omni Best Science Fiction One edited by Ellen Datlow
12. The Year's Best Horror Stories: XX edited by Karl Edward Wagner
13. Omni Best Science Fiction Two edited by Ellen Datlow
14. The Oxford Book of Science Fiction Stories edited by Tom Shippey
15. Isaac Asimov Presents The Great SF Stories: 25 (1963) edited by Isaac Asimov and Martin H. Greenberg
16. Best New Horror 3 edited by Stephen Jones and Ramsey Campbell
17. Alternate Presidents edited by Mike Resnick

Best Nonfiction, Related, or Reference Book
1.   Dinotopia by James Gurney

Other Nominees:
2.   Odyssey: The Authorised Biography of Arthur C. Clarke (aka Arthur C. Clarke: The Authorized Biography) by Neil McAleer
3.   Virgil Finlay's Women of the Ages by Virgil Finlay
4.   Twentieth-Century Science-Fiction Writers, Third Edition edited by Noelle Watson and Paul E. Schellinger
5.   Inside Science Fiction: Essays on Fantastic Literature by James E. Gunn
6.   Science Fiction, Fantasy, & Horror: 1991 by Charles N. Brown and William G. Contento
7.   Michael Moorcock: Death Is No Obstacle by Colin Greenland
8.   Science Fiction and Fantasy Literature, 1975-1991 by Robert Reginald
9.   The Hacker Crackdown: Law and Disorder on the Electronic Frontier by Bruce Sterling
10. Reference Guide to Science Fiction, Fantasy, and Horror by Michael Burgess
11. The Profession of Science Fiction edited by Maxim Jakubowski and Edward James
12. Fiction 2000: Cyberpunk and the Future of Narrative edited by George E. Slusser and Tom Shippey
13. Monad: Essays on Science Fiction #2 edited by Damon Knight
14. Strategies of Fantasy by Brian Attebery

Best Editor
1.   Gardner Dozois

Other Nominees:
2.   Kristine Kathryn Rusch
3.   Ellen Datlow
4.   Stanley Schmidt
5.   David G. Hartwell
6.   Martin H. Greenberg
7.   David Pringle
8.   Kim Mohan
9.   Mike Resnick
10. Terri Windling
11. Beth Meacham
12. Scott Edelman

Best Magazine or Fanzine
1.   Asimov's

Other Nominees:
2.   Fantasy & Science Fiction
3.   Analog
4.   Science Fiction Age
5.   Interzone
6.   Amazing Stories
7.   Omni
8.   Aboriginal SF
9.   Science Fiction Chronicle
10. Pulphouse
11. Weird Tales
12. Science Fiction Eye
13. Cemetery Dance
14. The New York Review of Science Fiction
15. Marion Zimmer Bradley's Fantasy Magazine

Best Publisher
1.   Tor/St. Martin's

Other Nominees:
2.   Bantam/Doubleday/Dell
3.   Ballantine/Del Rey/Random House
4.   Putnam/Berkley/Ace
5.   DAW
6.   Baen
7.   Avon/Morrow
8.   Ziesing/Ursus
9.   Penguin/Roc/Viking
10. Warner/Questar
11. Pulphouse/Axolotl
12. Gollancz
13. Arkham House
14. Simon & Schuster/Pocket
15. Science Fiction Book Club

Best Artist
1.   Michael Whelan

Other Nominees:
2.   Thomas Canty
3.   James Gurney
4.   Bob Eggleton
5.   Don Maitz
6.   Jim Burns
7.   David A. Cherry
8.   Boris Vallejo
9.   Darrell K. Sweet
10. Vincent Di Fate
11. W.J. Hodgson
12. J.K. Potter
13. Keith Parkinson
14. Frank Kelly Freas

Go to previous year's nominees: 1992
Go to subsequent year's nominees: 1994

Book Award Reviews     Home