Saturday, July 16, 1994

1994 Locus Award Nominees

Location: Dragon*Con in Atlanta, Georgia.

Comments: In 1994 the Best Art Book category was revived and Michael Whelan promptly won it with The Art of Michael Whelan: Scenes/Visions. The probably unexpected side-effect of reviving the Best Art Book category is that the Best Nonfiction, Reference, or Related Book category was starved for nominees, and the category was reduced to a mere seven entries as all of the art books which had previously been nominated in this category, were shifted over into the Art Book category.

Best Science Fiction Novel
1.   Green Mars by Kim Stanley Robinson

Other Nominees:
2.   Moving Mars by Greg Bear
3.   Beggars in Spain by Nancy Kress
4.   Virtual Light by William Gibson
5.   Glory Season by David Brin
6.   Hard Landing by Algis Budrys
7.   The Call of Earth by Orson Scott Card
8.   A Plague of Angels by Sheri S. Tepper
9.   Harvest of Stars by Poul Anderson
10. Against a Dark Background by Iain M. Banks
11. The Hammer of God by Arthur C. Clarke
12. Ring of Swords by Eleanor Arnason
13. Powers That Be by Anne McCaffrey and Elizabeth Ann Scarborough
14. The Broken God by David Zindell
15. Growing Up Weightless by John M. Ford
16. Brother Termite by Patricia Anthony
17. Godspeed by Charles Sheffield
18. Elvissey by Jack Womack
19. Vanishing Point by Michaela Roessner
20. Chimera by Mary Rosenblum
21. Red Dust by Paul J. McAuley
22. The Gripping Hand by Larry Niven and Jerry Pournelle
23. Nightside the Long Sun by Gene Wolfe
24. Timelike Infinity by Stephen Baxter
25. Assemblers of Infinity by Kevin J. Anderson and Doug Beason

Best Fantasy Novel
1.   The Innkeeper's Song by Peter S. Beagle

Other Nominees:
2.   The Iron Dragon's Daughter by Michael Swanwick
3.   To Green Angel Tower by Tad Williams
4.   The Thread That Binds the Bones by Nina Kiriki Hoffman
5.   Strange Devices of the Sun and Moon by Lisa Goldstein
6.   The Fires of Heaven by Robert Jordan
7.   Deerskin by Robin McKinley
8.   Dog Wizard by Barbara Hambly
9.   Lord of the Two Lands by Judith Tarr
10. The Hollowing by Robert Holdstock
11. Faery in Shadow by C.J. Cherryh
12. The Porcelain Dove by Delia Sherman
13. Winter of the Wolf (aka The Belly of the Wolf) by R.A. MacAvoy
14. The Far Kingdoms by Allan Cole and Chris Bunch
15. The Cygnet and the Firebird by Patricia A. McKillip
16. The Wizard's Apprentice by S.P. Somtow
17. Bones of the Past by Holly Lisle
18. Dragon Star Book III: Skybowl by Melanie Rawn
19. The Robin & the Kestrel by Mercedes Lackey

Best Horror or Dark Fantasy Novel
1.   The Golden by Lucius Shepard

Other Nominees:
2.   Anno Dracula by Kim Newman
3.   Agyar by Steven Brust
4.   Mr. Murder by Dean Koontz
5.   Lasher by Anne Rice
6.   Drawing Blood by Poppy Z. Brite
7.   X, Y by Michael Blumlein
8.   Personal Darkness by Tanith Lee
9.   Making Love by Melanie Tem and Nancy Holder
10. Blood Pact by Tanya Huff
11. Blackburn by Bradley Denton

Best First Novel
1.   Cold Allies by Patricia Anthony

Other Nominees:
2.   Ammonite by Nicola Griffith
3.   The Drylands by Mary Rosenblum
4.   CrashCourse by Wilhelmina Baird
5.   Virtual Girl by Amy Thomson
6.   Mutagenesis by Helen Collins
7.   Warpath by Tony Daniel
8.   Flying to Valhalla by Charles Pellegrino
9.   The Rising of the Moon by Flynn Connolly
10. Passion Play by Sean Stewart
11. The Devil You Say by Elisa DeCarlo
12. The Element of Fire by Martha Wells
13. Forests of the Night by S. Andrew Swann
14. The Well-Favored Man by Elizabeth Willey
15. Afterage by Yvonne Navarro

Best Novella
1.   Mefisto in Onyx by Harlan Ellison

Other Nominees:
2.   Dancing on Air by Nancy Kress
3.   The Night We Buried Road Dog by Jack Cady (reviewed in Fantasy & Science Fiction: Volume 116, No. 2 (February 2009))
4.   Flashback by Dan Simmons
5.   Wall, Stone, Craft by Walter Jon Williams
6.   Down in the Bottomlands by Harry Turtledove
7.   An American Childhood by Pat Murphy
8.   The Ten O'Clock People by Stephen King
9.   Into the Miranda Rift by G. David Nordley
10. Vampire Junkies by Norman Spinrad
11. Sister Alice by Robert Reed
12. Alien Bootlegger by Rebecca Ore
13. A Far Countrie by Avram Davidson
14. Ships in the Night by Jack McDevitt
15. The Last Castle of Christmas by Alexander Jablokov
16. Walt and Emily by Paul Di Filippo
17. Testing by Charles Oberndorf

Best Novelette
1.   Death in Bangkok (aka Dying in Bangkok) by Dan Simmons

Other Nominees:
2.   Death on the Nile by Connie Willis
3.   The Shadow Knows by Terry Bisson
4.   Deep Eddy by Bruce Sterling
5.   Cush by Neal Barrett, Jr.
6.   Georgia on My Mind by Charles Sheffield
7.   England Underway by Terry Bisson
8.   The Beauty Addict by Ray Aldridge
9.   The Franchise by John Kessel
10. Inn by Connie Willis
11. Darker Angels by S.P. Somtow
12. Swan Song by Gregory Bennett
13. Chaff by Greg Egan
14. The Spook-Box of Theodore Delafont De Brooks by Avram Davidson
15. Suicidal Tendencies by Dave Smeds
18. Papa by Ian R. MacLeod
19. The Hound of Merin by Eleanor Arnason
20. The Arrival of Truth by Kristine Kathryn Rusch
21. Chemistry by James Patrick Kelly
22. Friendship Bridge by Brian W. Aldiss
23. The Death Addict by Barry B. Longyear

Best Short Story
1.   Close Encounter by Connie Willis

Other Nominees:
2.   Mwalimu in the Squared Circle by Mike Resnick
3.   The Story So Far by Martha Soukup
4.   The Bone Woman by Charles de Lint
5.   Martin on a Wednesday by Nancy Kress
6.   The Battle of Long Island by Nancy Kress
7.   Feedback by Joe Haldeman
8.   I Shall Do Thee Mischief in the Wood by Kathe Koja
9.   The Face by Ed Gorman
10. Useful Phrases by Gene Wolfe
11. Sacred Cow by Bruce Sterling
12. (tie) The Extra by Greg Egan
      (tie) The Good Pup by Bridget McKenna
13. The Sri Lanka Position by Robert Silverberg
14. The Plot to Save Hitler by W.R. Thompson
15. Love Toys of the Gods by Pat Cadigan
16. Everything that Rises, Must Converge by Michael A. Armstrong
17. Sinner-Saints by Kristine Kathryn Rusch
18. Carriers by Brian Stableford
19. (tie) 'Forever,' Said the Duck by Jonathan Lethem
      (tie) Sea-Scene, or, Vergil and the Ox-Thrall by Avram Davidson
20. Cliffs That Laughed by R.A. Lafferty

Best Collection
1.   Impossible Things by Connie Willis

Other Nominees:
2.   Lovedeath by Dan Simmons
3.   The Rediscovery of Man: The Complete Short Science Fiction of Cordwainer Smith by Cordwainer Smith
4.   Bears Discover Fire by Terry Bisson
5.   Forward the Foundation by Isaac Asimov
6.   Nightmares & Dreamscapes by Stephen King
7.   The Aliens of Earth by Nancy Kress
8.   Dirty Work by Pat Cadigan
9.   Maureen Birnbaum, Barbarian Swordsperson: The Complete Stories by George Alec Effinger
10. The Chronicles of Pern: First Fall by Anne McCaffrey
11. Dreams Underfoot by Charles de Lint
12. Rude Astronauts by Allen M. Steele
13. Departures by Harry Turtledove
14. Antiquities by John Crowley
15. Swamp Foetus by Poppy Z. Brite
16. Alien Bootlegger and Other Stories by Rebecca Ore
17. Nightshades by Tanith Lee
18. Bunch! by David R. Bunch
19. Alone with the Horrors by Ramsey Campbell
20. Driftglass/Starshards by Samuel R. Delany
21. A Tupolev Too Far by Brian W. Aldiss

Best Anthology
1.   The Year's Best Science Fiction: Tenth Annual Collection edited by Gardner Dozois

Other Nominees:
2.   Full Spectrum 4 edited by Lou Aronica, Amy Stout, and Betsy Mitchell
3.   The Year's Best Fantasy and Horror: Sixth Annual Collection edited by Ellen Datlow and Terri Windling
4.   Snow White, Blood Red edited by Ellen Datlow and Terri Windling
5.   The Norton Book of Science Fiction edited by Ursula K. Le Guin and Brian Attebery
6.   Alternate Warriors edited by Mike Resnick
7.   Confederacy of the Dead edited by Richard Gilliam, Martin H. Greenberg, and Edward E. Kramer
8.   Nebula Awards 27 edited by James Morrow
9.   Omni Best Science Fiction Three edited by Ellen Datlow
10. Christmas Forever edited by David G. Hartwell
11. New Worlds 3 edited by David Garnett
12. Pulphouse: The Hardback Magazine: Issue Twelve: The Last Issue edited by Kristine Kathryn Rusch
13. The Year's Best Horror Stories: XXI edited by Karl Edward Wagner
14. The Lifted Veil: The Book of Fantastic Literature by Women edited by A. Susan Williams
15. Best New Horror 4 edited by Stephen Jones and Ramsey Campbell
16. Strange Dreams edited by Stephen R. Donaldson
17. Mortal Fire: Best Australian SF edited by Terry Dowling and Van Ikin

Best Nonfiction, Related, or Reference Book
1.   The Encyclopedia of Science Fiction edited by John Clute and Peter Nicholls

Other Nominees:
2.   Once Around the Bloch: An Unauthorized Autobiography by Robert Bloch
3.   The Monster Show: A Cultural History of Horror by David J. Skal
4.   PITFCS: Proceedings of the Institute for Twenty-First Century Studies edited by Theodore R. Cogswell
5.   The Magic That Works: John W. Campbell and the American Response to Technology by Albert I. Berger
6.   Off with Their Heads!: Fairy Tales and the Culture of Childhood by Maria Tatar
7.   Science Fiction and Fantasy Reference Index: 1985-1991 edited by Hal W. Hall

Best Art Book
1.   The Art of Michael Whelan: Scenes/Visions by Michael Whelan

Other Nominees:
2.   Dreamquests: The Art of Don Maitz by Don Maitz
3.   A Hannes Bok Treasury by Hannes Bok
4.   Understanding Comics: The Invisible Art by Scott McCloud
5.   Virgil Finlay's Strange Science by Virgil Finlay
6.   Virgil Finlay's Phantasms by Virgil Finlay
7.   Tolkien's World edited by Anonymous
8.   The Sorcerer's Apprentice by Nancy Willard; illustrated by Leo Dillon and Diane Dillon
9.   Carl Lundgren: Great Artist by Carl Lundgren
10. Switch on the Night by Ray Bradbury; illustrated by Leo Dillon and Diane Dillon
11. Pastures in the Sky by Patrick Woodroffe

Best Editor
1.   Gardner Dozois

Other Nominees:
2.   Kristine Kathryn Rusch
3.   Ellen Datlow
4.   Stanley Schmidt
5.   David G. Hartwell
6.   Mike Resnick
7.   David Pringle
8.   Terri Windling
9.   Scott Edelman
10. Algis Budrys
11. Lou Aronica
12. Martin H. Greenberg
13. Kim Mohan

Best Magazine or Fanzine
1.   Asimov's

Other Nominees:
2.   Fantasy & Science Fiction
3.   Analog
4.   Science Fiction Age
5.   Interzone
6.   Amazing Stories
7.   Omni
8.   Tomorrow Speculative Fiction
9.   Science Fiction Chronicle
10. Marion Zimmer Bradley's Fantasy Magazine
11. Aboriginal SF
12. Weird Tales
13. The New York Review of Science Fiction
14. Science Fiction Eye
15. Cemetery Dance
16. Pulphouse

Best Publisher
1.   Tor/St. Martin's

Other Nominees:
2.   Bantam/Doubleday/Dell
3.   Ballantine/Del Rey/Random House
4.   Baen
5.   Putnam/Berkley/Ace
6.   DAW
7.   Avon/Morrow
8.   Ziesing/Ursus
9.   Penguin/Roc/Viking
10. Underwood-Miller
11. Science Fiction Book Club
12. Carroll & Graf
13. HarperCollins (unspecified U.S. or U.K.)
14. HarperCollins U.K.

Best Artist
1.   Michael Whelan

Other Nominees:
2.   Don Maitz
3.   Thomas Canty
4.   Bob Eggleton
5.   Jim Burns
6.   W.J. Hodgson
7.   Leo Dillon and Diane Dillon
8.   David A. Cherry
9.   Darrell K. Sweet
10. Frank Kelly Freas
11. Boris Vallejo

Go to previous year's nominees: 1993
Go to subsequent year's nominees: 1995

Book Award Reviews     Home